Nu er vi klar til at etablere to fast food restauranter i det populære City Nord Retail Park. Hver butik kan blive op til 600 m2. Vi ser frem mod et fuldt udbygget CNRP, og med en kommende IKEA som nabo, så bliver beliggenheden ikke bedre.
Esbjergs historicistiske bykerne er kendetegnet af en række yderst dekorerede, detaljerede og smukke bygningsværker – især når man kigger op. Kongensgade 81 er blandt disse smukke ejendomme som indeholder både erhverv og boliger.
Nybyggeriet af Elgiganten står klart, og butikken åbner om få dage. I den forbindelse er der lavet nye anlægsarbejder i området, med større ind, - og udkørsel til CNRP og parkeringsarealerne foran butikkerne, samt mange flere parkeringspladser. Vi byder Elgiganten stort velkommen i CNRP.
Byudvikling er en kompleks størrelse, med mange aktører. Borgere, virksomheder, kommunen og de sociale bånd. For mange af os betyder det at vi bor, arbejder og har vores sociale interaktioner i byen, som derfor bør indrettes til at rumme det hele liv.
Døtre indtræder i ledelsen af Bjarne Pedersens livsværk
Bjarne Pedersen, der i flere årtier har sat sit præg på udviklingen af Esbjergs handelsliv og byen, overlader nu ledelsen af dele af sit livsværk, Pedersen Gruppen, til døtrene Sanne Borregaard og Maria Høj Pedersen, som i mange år har arbejdet i koncernen.
Sanne Borregaard afløser sin far som direktør for Pedersen Group A/S, og Maria Høj Pedersen bliver direktør for Huset Gammelhavn A/S, der foruden den kendte restaurant omfatter selskabs- og mødefaciliteter.
- Jeg har haft planen i nogle år, og jeg føler, at tidspunktet er det rigtige nu. Sanne og Maria har erfaringen til at løse de ledelsesopgaver, de har påtaget sig, og virksomheden er i en fase, hvor jeg i et tæt samarbejde med dem kan koncentrere mig om de udviklingsopgaver, vi står over for i City Nord Retail Park og Dokken på Esbjerg Havn, siger Bjarne Pedersen.