
Nu er vi klar til at etablere to fast food restauranter i det populære City Nord Retail Park. Hver butik kan blive op til 600 m2. Vi ser frem mod et fuldt udbygget CNRP, og med en kommende IKEA som nabo, så bliver beliggenheden ikke bedre.
Tæt på torvet og Esbjergs pulserende liv finder man et kombineret bolig-og erhvervslejemål i høj kvalitet.
Siden opførelsen i 1891 har ejendommen gennemgået to omfattende renoveringer; den første i 1935 og den seneste i 2001.
Ved Esbjerg Byfonds præmiering for året 2001 har bestyrelsen vedtaget at fremhæve ejendommen Kongensgade 28-30 med prisen "god byarkitektur".
I 1900 blev en markant bygning født på Esbjerg Dokhavn.
Den, i dag, bevaringsværdige bygning, der oprindelig blev opført som administrationsbygning for DFDS i 1900, og som dengang bandt den nye havn sammen med havet og den store verden, er dermed blevet et væsentligt bindeled mellem havn og by.
City Nord Retail Park udgør et stort, og endnu uforløst potentiale i Esbjerg Nord, som er en af landets stærkeste detail handelsområder.
Udbygningen af handelscentret er igangsat, og forventningen er at vi indenfor få år kan byde velkommen til endnu en handelsmagnet i Esbjerg Nord.
Nybyggeriet af Elgiganten står klart, og butikken åbner om få dage. I den forbindelse er der lavet nye anlægsarbejder i området, med større ind, - og udkørsel til CNRP og parkeringsarealerne foran butikkerne, samt mange flere parkeringspladser. Vi byder Elgiganten stort velkommen i CNRP.