
Nybyggeriet af Elgiganten står klart, og butikken åbner om få dage. I den forbindelse er der lavet nye anlægsarbejder i området, med større ind, - og udkørsel til CNRP og parkeringsarealerne foran butikkerne, samt mange flere parkeringspladser. Vi byder Elgiganten stort velkommen i CNRP.
Tæt på torvet og Esbjergs pulserende liv finder man et kombineret bolig-og erhvervslejemål i høj kvalitet.
Siden opførelsen i 1891 har ejendommen gennemgået to omfattende renoveringer; den første i 1935 og den seneste i 2001.
Ved Esbjerg Byfonds præmiering for året 2001 har bestyrelsen vedtaget at fremhæve ejendommen Kongensgade 28-30 med prisen "god byarkitektur".
Byudvikling er en kompleks størrelse, med mange aktører. Borgere, virksomheder, kommunen og de sociale bånd. For mange af os betyder det at vi bor, arbejder og har vores sociale interaktioner i byen, som derfor bør indrettes til at rumme det hele liv.
Døtre indtræder i ledelsen af Bjarne Pedersens livsværk
Bjarne Pedersen, der i flere årtier har sat sit præg på udviklingen af Esbjergs handelsliv og byen, overlader nu ledelsen af dele af sit livsværk, Pedersen Gruppen, til døtrene Sanne Borregaard og Maria Høj Pedersen, som i mange år har arbejdet i koncernen.
Sanne Borregaard afløser sin far som direktør for Pedersen Group A/S, og Maria Høj Pedersen bliver direktør for Huset Gammelhavn A/S, der foruden den kendte restaurant omfatter selskabs- og mødefaciliteter.
- Jeg har haft planen i nogle år, og jeg føler, at tidspunktet er det rigtige nu. Sanne og Maria har erfaringen til at løse de ledelsesopgaver, de har påtaget sig, og virksomheden er i en fase, hvor jeg i et tæt samarbejde med dem kan koncentrere mig om de udviklingsopgaver, vi står over for i City Nord Retail Park og Dokken på Esbjerg Havn, siger Bjarne Pedersen.
En stigende og fremtidig forventet efterspørgsel efter nye, tidssvarende byggerier til kontorer, hotel og liberale erhverv i Esbjerg har været udslagsgivende for arbejdet med England House. Den grønne omstilling betyder at klimavenlige tiltag er i fokus hos danske virksomheder og det gælder også de krav, der stilles til de bygninger, der huser virksomhederne og generelt i byggeindustrien. Derfor planlægges England House til at blive DGNB Guld-certificeret, der indikerer en række tiltag, der skal reducere en negativ påvirkning af miljøet.