City Nord Retail Park

City Nord Retail Park

City Nord Retail Park udgør et stort, og endnu uforløst potentiale i Esbjerg Nord, som er en af landets stærkeste detail handelsområder. 

Udbygningen af handelscentret er igangsat, og forventningen er at vi indenfor få år kan byde velkommen til endnu en handelsmagnet i Esbjerg Nord. 


City Nord Retail Park udgør et knap 90.000 kvm. stort areal som blev opkøbt i slutningen af 1990'erne.

Knap 50.000 kvm. areal er allerede solgt til IKEA's fremtidige varehus i Esbjerg.
Det resterende areal skal udover de eksisterende boksbutikker Biltema og Harald Nyborg rumme yderligere boksbutikker og 1-2 drive in restauranter. 

Som forberedelse til udbygningen og det øgede trafikale pres på området, er der etableret et stort lyskryds på Kjersing Ringvej som leder ind til hvad der bliver et mindre lyskryds på den interne vej, hvortil drive in restauranterne placeres med optimal placering og beliggenhed. 

Vi vurderer at City Nord Retail Park, fuldt udbygget, vil øge tiltrækningskraften til Esbjergs øvrige shopping centre og handelsgader. Derudover vil vi se handlende komme til Esbjerg, fra en langt større radius i oplandet end hvad der hidtil har været tilfældet.  


Pedersen Gruppen mener
Dokken bliver et bykvarter for Esbjerggenserne. Tilpasset byens skala, havnens ånd og naturen der omgiver os med byliv 24/7

Domhuset

Domicilet der i dag huser Domhuset blev opført i 2007.

Bygningen fremstår med et moderne facadeudtryk med store glaspartier omkranset af kube-markeringer i glaserede facadefliser, der sammen med gavlpartier i samme materiale giver et gedigent udtryk. Sammen med stueetagens glaspartier, som fortsætter ubrudt under gavle og kuber, giver hele bygningskomplekset lethed.
 
De blanke ruder i de store glaspartier får ligeledes bygningen til at virke livlig og strålende som vandet i havnen, der lægger sig tæt op af byggeriet.
 
Ejendommen er placeret på en højvandssikret plint, der mod kajen er indrettet med opholdsarealer. Ved ankomstfacaden mod nord er der anlagt et stort trappeanlæg i hele bygningens længde med indkørsel til den private P-kælder under plinten til brug for lejerne.


Læs mere...
Fortid

Pressemeddelelse - Generationsskifte i Pedersen Gruppen

Døtre indtræder i ledelsen af Bjarne Pedersens livsværk

Bjarne Pedersen, der i flere årtier har sat sit præg på udviklingen af Esbjergs handelsliv og byen, overlader nu ledelsen af dele af sit livsværk, Pedersen Gruppen, til døtrene Sanne Borregaard og Maria Høj Pedersen, som i mange år har arbejdet i koncernen.

Sanne Borregaard afløser sin far som direktør for Pedersen Group A/S, og Maria Høj Pedersen bliver direktør for Huset Gammelhavn A/S, der foruden den kendte restaurant omfatter selskabs- og mødefaciliteter.

- Jeg har haft planen i nogle år, og jeg føler, at tidspunktet er det rigtige nu. Sanne og Maria har erfaringen til at løse de ledelsesopgaver, de har påtaget sig, og virksomheden er i en fase, hvor jeg i et tæt samarbejde med dem kan koncentrere mig om de udviklingsopgaver, vi står over for i City Nord Retail Park og Dokken på Esbjerg Havn, siger Bjarne Pedersen.


Læs mere...
Nutid

England House

En stigende og fremtidig forventet efterspørgsel efter nye, tidssvarende byggerier til kontorer, hotel og liberale erhverv i Esbjerg har været udslagsgivende for arbejdet med England House. Den grønne omstilling betyder at klimavenlige tiltag er i fokus hos danske virksomheder og det gælder også de krav, der stilles til de bygninger, der huser virksomhederne og generelt i byggeindustrien. Derfor planlægges England House til at blive DGNB Guld-certificeret, der indikerer en række tiltag, der skal reducere en negativ påvirkning af miljøet.


Læs mere...
Nutid

Bæredygtig Byudvikling


Byudvikling er en kompleks størrelse, med mange aktører. Borgere, virksomheder, kommunen og de sociale bånd. For mange af os betyder det at vi bor, arbejder og har vores sociale interaktioner i byen, som derfor bør indrettes til at rumme det hele liv. 


Læs mere...