Kongensgade 81

Esbjergs historicistiske bykerne er kendetegnet af en række yderst dekorerede, detaljerede og smukke bygningsværker – især når man kigger op. Kongensgade 81 er blandt disse smukke ejendomme som indeholder både erhverv og boliger.

Se mere her

En bevaringsværdig ejendom


I 2001 blev ejendommen renoveret med ny facade mod Kongensgade – gågaden i Esbjerg. Facaden blev ført tilbage til sit oprindelige udseende i tæt samarbejde med Esbjerg Kommune og Esbjerg Kommunes Byfond.
 
Under renoveringen i 2001 fik bygningen lagt nyt skifertag, og samtlige privatlejligheder er renoveret med henholdsvis nyt køkken og badeværelse, afhøvlede gulve, såvel som varmeanlæg og elinstallationer.
 
Bygningen benyttes som butik i stueetagen, hvor man i dag finder tøjbutikken Kongehuset. På de øvrige etager er der private lejemål.

etyjytjytjetyj

etyjytjeytjy


Pedersen Gruppen mener
Det er en naturlig ting for os at støtte op om elitesporten i Esbjerg, som en del af den strategi vi har for at markedsføre både os selv, og den by vi driver virksomhed i.
Nutid

Fremtidens boligmarked i Esbjerg

Som projekt - og byudviklere ser vi os selv, som en væsentlig medspiller i den fremtidige udvikling af boligmarkedet i Esbjerg. 

Vi følger løbende med i både den demografiske og politiske udvikling, som fortæller os om fremtidens behov. 

Vi allierer os med eksperter på området, så vi sikrer at det vi udvikler og bygger, reelt set også er det der er behov for i fremtidens Esbjerg. 


Læs mere...
Nutid

Bæredygtig Byudvikling


Byudvikling er en kompleks størrelse, med mange aktører. Borgere, virksomheder, kommunen og de sociale bånd. For mange af os betyder det at vi bor, arbejder og har vores sociale interaktioner i byen, som derfor bør indrettes til at rumme det hele liv. 


Læs mere...
Fremtid

Fast Food muligheder i City Nord Retail Park

Nu er vi klar til at etablere to fast food restauranter i det populære City Nord Retail Park. Hver butik kan blive op til 600 m2. Vi ser frem mod et fuldt udbygget CNRP, og med en kommende IKEA som nabo, så bliver beliggenheden ikke bedre. 


Læs mere...