Kongensgade 81

Esbjergs historicistiske bykerne er kendetegnet af en række yderst dekorerede, detaljerede og smukke bygningsværker – især når man kigger op. Kongensgade 81 er blandt disse smukke ejendomme som indeholder både erhverv og boliger.

Se mere her

En bevaringsværdig ejendom


I 2001 blev ejendommen renoveret med ny facade mod Kongensgade – gågaden i Esbjerg. Facaden blev ført tilbage til sit oprindelige udseende i tæt samarbejde med Esbjerg Kommune og Esbjerg Kommunes Byfond.
 
Under renoveringen i 2001 fik bygningen lagt nyt skifertag, og samtlige privatlejligheder er renoveret med henholdsvis nyt køkken og badeværelse, afhøvlede gulve, såvel som varmeanlæg og elinstallationer.
 
Bygningen benyttes som butik i stueetagen, hvor man i dag finder tøjbutikken Kongehuset. På de øvrige etager er der private lejemål.

etyjytjytjetyj

etyjytjeytjy


Pedersen Gruppen mener
Esbjerg kan som by ikke overleve udelukkende på arbejdspladser. Vi skal have medarbejderne til at flytte hertil.
Det kræver en by med muligheder, og attraktive boliger.
Fremtid

Fast Food muligheder i City Nord Retail Park

Nu er vi klar til at etablere to fast food restauranter i det populære City Nord Retail Park. Hver butik kan blive op til 600 m2. Vi ser frem mod et fuldt udbygget CNRP, og med en kommende IKEA som nabo, så bliver beliggenheden ikke bedre. 


Læs mere...
Fortid

Pressemeddelelse - Generationsskifte i Pedersen Gruppen

Døtre indtræder i ledelsen af Bjarne Pedersens livsværk

Bjarne Pedersen, der i flere årtier har sat sit præg på udviklingen af Esbjergs handelsliv og byen, overlader nu ledelsen af dele af sit livsværk, Pedersen Gruppen, til døtrene Sanne Borregaard og Maria Høj Pedersen, som i mange år har arbejdet i koncernen.

Sanne Borregaard afløser sin far som direktør for Pedersen Group A/S, og Maria Høj Pedersen bliver direktør for Huset Gammelhavn A/S, der foruden den kendte restaurant omfatter selskabs- og mødefaciliteter.

- Jeg har haft planen i nogle år, og jeg føler, at tidspunktet er det rigtige nu. Sanne og Maria har erfaringen til at løse de ledelsesopgaver, de har påtaget sig, og virksomheden er i en fase, hvor jeg i et tæt samarbejde med dem kan koncentrere mig om de udviklingsopgaver, vi står over for i City Nord Retail Park og Dokken på Esbjerg Havn, siger Bjarne Pedersen.


Læs mere...
Nutid

Elgiganten til City Nord

Nybyggeriet af Elgiganten står klart, og butikken åbner om få dage. I den forbindelse er der lavet nye anlægsarbejder i området, med større ind, - og udkørsel til CNRP og parkeringsarealerne foran butikkerne, samt mange flere parkeringspladser. Vi byder Elgiganten stort velkommen i CNRP.


Læs mere...